Lütfen, site içinde kurallara uyalım, uymayanları uyaralım
 
Kurallara uymak, medeniyetin gereğidir
   Anket
AŞAĞIDAKİ KONULARDAN HANGİSİ SİZCE DAHA ÖNEMLİ ?
Sitemizde ortak yaşam kurallarına herkes gönülden katılmalıdır
Kat malikleri, Genel Kurul’a katılmalı, yönetime sahip çıkmalıdır
Yüzme Havuzu Kullanım Kuralları ihlal edilmemelidir
Mangal dumanı ile kimse bir başkasını rahatsız etmemelidir
Sitemizin Evcil Hayvan Yönetmeliği, hepimizin huzuru içindir
Komşular her konuda birbirine saygılı davranmalıdır
   
Oy: 138     Diğer anketler

   En Çok Okunanlar

   Etkinlik Takvimi
2014 Aylık Etkinlik Duyuruları
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Elysium Garden

Ana Sayfa Haber Kategorileri Güncel Haberler

157 yaşına kadar yaşayan, dünyanın en uzun ömürlü insanı Zaro Ağa, Alemdağ’da yaşamış

04/03/2009
Bu haberi yazdır. Bu haberi arkadaşına gönder Bu habere yorum gönder
Zaro Ağa tam 27 kez evlenmiş. Zaro Ağa'ya "Neden bu kadar çok evleniyorsun" diye sorulduğunda, "Ne yapayım, aldığım kadınlar çabuk ihtiyarlayıp öliyler" diyormuş.
 

 

DÜNYA BASININI PEŞİNDEN KOŞTURMUŞ
 
1777 yılında Bitlis'in bir köyünde doğup, amelelik ve hamallık yapmak için geldiği İstanbul'da, 1934 yılında ve tam 157 yaşında yaşama gözlerini yuman Zaro Aga, Alemdağ’da yaşadı. Dile kolay, tam 1,5 asır yaşayan Zaro Ağa, bu özelliği ile dünya basınını da peşinden koşturmuş. Zaro Ağa, dünyanın en uzun yaşayan insanı ünvanı ile, Batı dünyasının da çok ilgisini çekmiş ve bir çok ülkeyi gezme imkanı bulmuş. Zaro Ağa, 1925'de İtalya, 1930'da ABD’ye, 1931'de İngiltere'ye gitmiş, yurtdışı gezileri çok renkli geçmiş. İstanbul’daki  Kürt hamalların efsanevi lideri Zaro Ağa’nın yaşadığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda tam 10 sultan hüküm sürmüş. Zaro Ağa, bu yıllar içinde 6 önemli savaşa katılmış, hayatta kalmayı başarmış. Böylesine uzun bir ömür sürerken, şimdi sıkı durun, bazı kaynaklara göre 13-17, bazı kaynaklara göre de 27 kez evlenmiş. 5’i kız olmak üzere 13 çocuğu ve 29 torunu olduğu sanılıyor.  Hayatında unutamadığı dönemi sorduklarında, 90 yaşından sonraki gençlik yılları olduğunu söylermiş... Birçok hekim onun uzun yaşamasının sırrını incelemiş ama bir sonuca ulaşamamışlar.
 
YOĞURT VE BULGURU ÇOK YİYORMUŞ
 
Zaro Ağa, İstanbul’a geldiğinde Selimiye Kışlası, Ortaköy ve Tophane Camii'nin inşatında çalışmış, daha sonra memleketine dönmüş. Memleketinde evlenince, çok para kazanmak için tekrar İstanbul'a gelmiş. Yakışıklı, iri yarı, güçlü, kuvvetli olduğundan sarayın dikkatini çekmiş, askerliğini sarayda yapmış. Rus muhaberesinde yine memleketine dönmüş, mensup olduğu Şerif Mirza Aşireti'yle birlikte savaşa katılmış ve bu savaşta bacağından yaralanmış. Gümrüklerde hamallık yapan Zaro Ağa, bu işte kendisini kısa sürede göstererek hamalların kahyası olmuş ve 20 yıl çalışmış. Zaro Ağa'nın nasıl bu kadar uzun yaşayabildiği konusunda çeşitli araştırmalar yapılmış. En çok bulgur ve yoğurt yediği ifade edilen Zaro Ağa'nın evlilikleri de çok konuşulmuş. Zaro Ağa'ya "Neden bu kadar çok evleniyorsun" diye sorulduğunda, "Ne yapayım, aldığım kadınlar çabuk ihtiyarlayıp öliyler" diyormuş.
İstanbul’daki son günlerinde hastanede yatarken, hastane gazetecilerle dolup taşmış. 157 yaşında ölen Zaro Ağa’nın ölüm haberini tüm dünya gazeteleri, "Dünyanın en yaşlı adamı öldü" şeklinde duyurmuş.

“Bu kadar kızı nideyim, daha gelmem vallah”
 
Zaro Ağa ile ilgili bir kaynakta, Mihri Hanım adlı resim öğretmeninin Zaro Ağa'ya ilişkin bir anısına yer veriliyor. Gedikpaşa'daki Nefise Mektebi'ne çağrılan Zaro Ağa, burada model olarak 3 gün çalıştıktan sonra bir daha gelmemiş. Nedenini sorduklarında Zaro Ağa şöyle açıklamış:
"Kızlar hep bana bakiyler. Aha biyle biyle göz kırpiyler. Sonra başımı, yanağımı okşiyler. Buraya bah, beri bah dirler, hangisine bahayim, bilmirem. Hepsi huriler gibi, bir iki dene olsa ne ise. Emme ben bu kadar kızı nideyim, daha gelmem vallah..."

...SERDAR ATAKLI... Yönetim Kur. Başkanı

Çeşitli etkinlik ve sosyal faaliyetlerle komşuluk ilişkilerini sıcak tutmak amacındayız

ABDULLAH SAYINER Site.Müdürü

Size, huzurlu bir yaşam sunabilmek için çalışıyoruz


Design & Developed by Sonalan